Väikelapse oluline mikrofloora

Mikrofloora ja lapse esimesed 1000 elupäeva

Meie esimese 1000 elupäeva jooksul aju, keha ja immuunsüsteem kasvavad ja arenevad märkimisväärselt ning selline kasv on kiirem kui mis tahes muul perioodil meie elus. Esimese üheksa kuu jooksul muutume kahest rakust umbes 50 cm pikkuseks ja umbes 3 kg kaaluvaks.

Soolte mikrofloora kolm arengufaasi

Nn geenide järjestamise abil, kui analüüsida kõiki esinevaid geene organismis (ka bakterid, seened, viirused jne) on teadlased suutnud kindlaks teha, et soolefloora areng toimub kolmes erinevas faasis:

  • Arengufaas (3 kuni 14 kuud)
  • Üleminekufaas (15 kuni 30 kuud)
  • Stabiilne faas (31 kuni 46 kuud) )

Mikroobne juurdumine

Soolefloora tekib ja areneb järk-järgult eri etappides, alates esimesest elupäevast. Soolefloora mitmekesisust ja koostist mõjutavad mitmed tegurid.

  • Ema mikrobioom – sihiks on ema bakteriaalne floora tupes ja soolestikus.
  • Sünnitusviis – Keisrilõikega sündinud lapsed saavad ema tupefloora ja soolestiku asemel baktereid ema nahalt, mis mõjutab bakteriperede loomist.
  • Kas last rinnaga toidetakse või mitte - rinnapiim peegeldab ema soolefloorat ja sisaldab ka lapse mikroobide kasvu jaoks olulisi aineid.
  • Varajane toitumine – nii nagu kõigis teistes eluvaldkondades, on see mitmekülgse toitumise puhul oluline.

Bakterite mitmekesisus loob õige mitmekesisuse

Esimene soolestiku kolonisatsioon toimub sünnituse ajal, kui laps puutub kokku tupefloora ja ema sooleflooraga, mis viib erinevate bakteriperekondade mikroobide mitmekesisuse tekkeni, kus aluse moodustavad Lactobacillus ja Bifidobacterium.

Keisrilõikega sündinud laste soolefloora puhul saavad lapsed esmalt ema nahalt pärit bakterid, mistõttu on see vähem mitmekesine ja vähem kaitsvate bifidobakteritega kui vaginaalselt sündinud laste soolefloora.

Kaitsev rinnapiim

Rinnaga toitmine on oluline ka mitmekesise soolefloora tekkeks. Uuringud näitavad, et rinnapiima bakterite koostis peegeldab ema soolefloorat ning rinnapiimaga toidetavate laste sooleflooral on parem kaitse seedetrakti infektsioonide ja allergiate eest. 

Rinnapiim sisaldab ka mitmeid olulisi aineid, mis kaitsevad vastsündinud last nakkuste ja muude haiguste eest. Rinnapiim toidab soolefloorat oligosahhariidide, nn. HMO (inimese piima oligosahhariidid), mis soodustab kaitsvate bifidobakterite teket. 

Õiged bakterid on üliolulised

Õiged bakterid ja mikroobide mitmekesisus sooleflooras on meie tervise jaoks elu jooksul ülioluline. Kaitsvate bakterite vähesus või puudumine võib tekitada selliseid probleeme nagu patogeenide (haigusi põhjustavate bakterite) suurenenud teke, mikroobide tasakaalustamatus (düsbioos), suurenenud risk funktsionaalsete häirete ja krooniliste haiguste tekkeks.

No items found.
Loe lähemalt kõhu tervise kohta

Mis on IBS?

IBS ehk ärritunud soole sündroom, mõjutab ligikaudu 10–20% elanikkonnast ja algab tavaliselt enne 40. eluaastat. Naised on tugevalt üle esindatud, kuid IBS esineb ka meeste seas.

Loe lähemalt kõhu tervise kohta

Piimhappebakterid ja immuunsüsteem

Immuunsüsteemi kohustus on kaitsta meid sissetungijate eest ja tagada õige kaitsemehhanism. Immuunsüsteem loob kaitset läbi füüsiliste, mehaaniliste, keemiliste ja mikrobioloogiliste barjääride, nagu kuseteede, naha ja seedetrakti kaudu.

Loe lähemalt kõhu tervise kohta

S.Boulardii – probiootiline pärm, mis päästab pühad

Aasta on 1923. Prantsuse mikrobioloog Henri Boulard reisib läbi Kagu-Aasia ja satub keset kooleraepideemiat. Ta avastab, et kohalikud keedavad litši ja mangustanipuu viljade koortest teed, et leevendada koolera põhjustatud ägedat kõhulahtisust, mis muudab ta uudishimulikuks.

Loe lähemalt kõhu tervise kohta

Piimhappebakterite tarvitamise tähtsus

Kehv toitumine ja kõrge stressiga elustiil seavad soolte mikrofloora suurte väljakutsete ette. Tänapäeval on teada, et soolefloora liigirikkust ja bakterite hulka mõjutab see, kuidas me elame ja mida sööme. Mida mitmekesisem on soolefloora liigirikkus, seda parem on meil vastupanuvõime haigustele ja mikrofloora tasakaal.

Loe lähemalt kõhu tervise kohta

Mikroorganismid ja piimhappebakterid

Sõna probiootikumid võeti kasutusele juba 1965. aastal, kuid see pärineb algselt kreeka keelest ja tähendab "elu eest". Maailma Terviseorganisatsioon WHO on hiljem määratlenud selle sõna ja selle tähenduse...

Loe lähemalt kõhu tervise kohta

Garanteeritud ellujäämine ja patenteeritud kaitsetehnoloogiad

Piimhappebakterite omadused ja aktiivsus sõltuvad nende elujõulisusest peremeesorganismi seedetraktis, kus nad peamiselt tegutsevad.

Loe lähemalt kõhu tervise kohta

Reisifirma, kes päästab puhkusereisi.

Reisil olles on alati oht kõhuprobleemide tekkeks ja kehvemal juhul möödub puhkus tualetis. Kuid õigete ettevalmistustega saab riski vähendada või täielikult kõrvaldada

Loe lähemalt kõhu tervise kohta

Kõhuhädad

Seedetrakti häired – ehk “rahutu kõht” – on tänapäeval kahjuks laialt levinud probleem.

Loe lähemalt kõhu tervise kohta

Soolestikust ja mikrofloorast

Soolestik on piir keha välise ja sisemuse vahel ning ühtlasi ka keha kõige olulisem bakterite kontakt- ja vahetuspiirkond.

Loe lähemalt kõhu tervise kohta

Piimhappebakteritest

Mikroorganisme leidub kõikjal maa peal ja nii inimestel kui loomadel. Kõikjal vees, õhus, mida me hingame ja toidus, mida sööme.

Loe lähemalt kõhu tervise kohta

Meie tootjad

1934. aastal asutasid mikrobioloog dr José Maria Rosell ja dr Edouard Brochu Roselli Instituudi ning täna on see kvaliteetsete ja hästi uuritud piimhappebakterite arendamise tunnustatud teerajaja maailmas.